Odbiornik mini SDR
Uniwersalny odbiornik SDR wykonany na podzespołach SMD. Konstrukcja części odbiorczej oparta o projekty YU1LM. Oprócz pracy na jednym paśmie, dzięki wbudowanemu mikrokontrolerowi jest możliwa praca na kilku pasmach. Przy wykorzystaniu DDS na AD9850 - praca do 10MHz, a po użyciu układu Si570 - praca do 50Mhz. Przełączanie zakresów za pomocą przycisku lub poprzez RS232. Odbiornik posiada wyjście sterujące do rozbudowy. Można podłączyć zewnętrze filtry pasmowe sterowane przekaźnikami, wyświetlacz LCD, mierzyć napięcie itp.
Budowa układu
Schemat elektryczny przedstawiono na rysunku 2.
Konstrukcja podzielna jest na bloki. Głównym z nich jest Odbiornik SDR, który wzorowany został na opracowaniach YU1LM. Po przetestowaniu kilku konstrukcji wybrałem najlepiej działającą i najłatwiejszą w uruchomieniu. Częstotliwość pracy odbiornika to 1/4 częstotliwości generatora. Główny generator pracuje na częstotliwości 14,7456 MHz, co po podzieleniu daje częstotliwość 3,6864 Mhz. Szerokość pracy odbiornika zależy od częstotliwości próbkowania karty dźwiękowej naszego komputera. Próby wykorzystania zwykłej karty pracującej do 44,1 kHz dały słabe wyniki. Lepsze karty montowane w notebookach pozwalają na próbkowanie z częstotliwością 48 kHz, co wydaje się minimalnym, sensownym wyposażeniem. Wyjście audio odbiornika podłączamy zwykłym kablem stereofonicznym do wejścia liniowego naszej karty. Wejście mikrofonowe z reguły dawało zbyt zniekształcony dźwięk. 2 jumperki w okolicy złącza audio pozwalają na wybranie wzmocnienia stopnia wyjściowego.
Aby konstrukcja była rozwojowa i pozwalała na własne eksperymenty na płytce znajdują się dodatkowe bloki (rysunek 3).
Standardowy Generator (pole ciemno-fioletowe) pracuje po ustawieniu jumperka Źródło f w pozycji jak pokazano na zdjęciu. Odbiornik mini-SDR ma jednak znacznie więcej możliwości niż praca w jednym paśmie i to ograniczonym możliwościami naszej karty dźwiękowej.
Dzięki dodaniu bloku Procesora możliwe jest sterowanie chińską syntezą na układzie AD9850. Pracuje ona do 40Mhz, co pozwala na pracę odbiornika w zakresie 0-10 Mhz. Mamy więc do dyspozycji już 3 pasma: 160 m, 80m i 40 m. Jumper Źródło f powinien być przestawiony na wyższą pozycję, natomiast w syntezie niezbędne jest ustawienie poziomu zadziałania komparatora (niebieski potencjometr), aby przebieg wyjściowy był prostokątny.
Przełączenie jumpera na kolejny poziom pozwala na wykorzystanie wyjścia sinusoidalnego syntezy, które jest filtrowane. Aby przełączać pasma i zakresy zastosowano mikro switch Wybór pasma oraz 6 kolorowych led pokazujących zakres ustawionych częstotliwości. Układ może być sterowany także z komputera za pomocą RS232C. Wówczas możemy podać dowolną częstotliwość dostępną z syntezy.
Kolejna opcja to wykorzystanie popularnego układu Si570 pracującego do 200 MHz. Dostępne są także wersje pracujące powyżej 1 GHz. Płytka zawiera stabilizator 3V3 oraz konwerter poziomów pozwalający na użycie tych popularnych układów.