Radiotester "radio3"
Radiotester „radio3” prezentowany był w Konkursie PUK 2017 przez jego konstruktora Roberta SQ6DGT i opisany potem dokładnie w „Świat Radio”. Na bazie tego opisu została zprojektowana nowa płytka montażowa.
Płytka montażowa ma wymiary 120x120mm. Wpina się do niej gotowy moduł procesora STM32F103C8T6, oraz DDS na AD9850 lub AD9851. Pozostałe moduły, jak VNA, sondy pomiarowe (LOGarytmiczna i LINiowa) oraz częstościomierz F i zespół tłumików sygnału DDSa znajdują się na jednej wspólnej płycie montażowej.
Całość została zamknięta w małej obudowie o wymiarach 130x125x30mm, a na płycie czołowej znajduje się pięć gniazd SMA z przeznaczeniem do obsługi przyrządu i dioda sygnalizacyjna pracy urządzenia. Z tylu gniazdo zewnętrznego zasilania 12V, gniazdo USB do sterowania z komputera i złącze do programowania mikroprocesora bez konieczności rozbierania urządzenia.
Przyrząd umożliwia:
- pomiar mocy sygnału za pomocą sondy logarytmicznej,
- pomiar wartości skutecznej sygnału za pomocą sondy liniowej,
- pomiar częstotliwości z dokładnością do 16 Hz,
- pomiar SWR oraz zespolonej impedancji obciążenia (np. anteny),
- zdejmowanie charakterystyki częstotliwościowej czwórnika w trybie wobulatora (przemiatanie częstotliwości w zadanym zakresie).
Wszystkie te pomiary mogą być wykonywane w trybie jednorazowym lub ciągłym. Sterowanie przyrządem, jak i wizualizacja przeprowadzanych pomiarów odbywa się na współpracującym komputerze przenośnym (lub stacjonarnym). Dokładna obsługa opisana została przez konstruktora na jego stronie internetowej, tam też dostępne jest oprogramowanie sterujące i program do mikroprocesora przyrządu.