Przedłużacz DC 13,8V 30A
Przedłużacz DC 13,8V 30A na złączach wysokoprądowych AMASS XT-60 przydatny w każdym radioshacku.
Opis konstrukcji
Przedłużacz zbudowałem w oparciu o ceownik aluminiowy odkupiony w zaprzyjaźnionym złomowisku. Zamontowałem na nim tablicowe wskaźniki: woltomierz i amperomierz, 8 gniazd AMASS XT-60E-M oraz dwa podwójne gniazda bananowe. Elementy te połączyłem ze sobą drutem miedzianym o przekroju 3 mm2.
Do połączenia gniazd bananowych wykorzystałem końcówki oczkowe. Konstrukcję zamknąłem po bokach plastikowymi zaślepkami, przykręconymi do ceownika czterema śrubami ocynkowanymi M4. Zamocowałem do nich również 4 nóżki, wykorzystując 4 blachowkręty.
W jednej z zaślepek zamontowałem dławicę, przez którą przeprowadziłem kabel zasilania DC o przekroju 2,5 mm2. Przewód ten zakończyłem wtyczką XT-60+. Dołączyłem do zestawu przejściówki na końcówki oczkowe typu „U” oraz wtyk do zapalniczki samochodowej.
Dzięki takiemu zestawowi, przedłużacz mogę używać zarówno z zasilaczem ze standardowymi gniazdami bananowymi, przerobionym zasilaczem do Xbox’a (który wyposażyłem w gniazdo XT-60+) oraz w samochodzie, w którym czasem korzystam z urządzeń QRP podczas terenowych wypadów.
Wykaz elementów
- Ceownik aluminiowy – 1 szt.
- Zaślepka plastikowa – 2 szt.
- Przewód zasilania DC 2,5 mm2 – 1,5m ,
- Drut miedziany 3 mm2 – ok. 2 x 30 cm
- Gniazda AMASS XT-60E-M (60A) – 8 szt.
- Wtyk AMASS XT-60+ (60A) – 1 szt.
- Podwójne gniazda bananowe 40A – 2 szt.
- Końcówki oczkowe – 6 szt.
- Dławica – 1 szt.
- Woltomierz tablicowy 30V – 1 szt.
- Amperomierz tablicowy 30A z bocznikiem – 1 szt.
- Nóżki plastikowe – 4 szt.
- Śruby M2,5 – 16 szt.
- Śruby ocynkowane M4 – 8 szt.
- Blachowkręty – 4 szt.