Falomierz absorpcyjny
Falomierz jest prostym w budowie, ale bardzo przydatnym urządzeniem w pracowni elektronika. Projekt jest skierowany głównie do młodych radiowców którzy lubią budować własne urządzenia nadawczo odbiorcze. Urządzenie nie jest przyrządem pomiarowym, a jedynie wskaźnikiem, który określa przybliżone wartości częstotliwości i wielkości pola w.cz.
Funkcje urządzenia
Falomierz spełnia wiele pożytecznych funkcji:
- jest przydatny do strojenia toru nadawczego
- pozwala określić przybliżoną częstotliwość sygnału w.cz.
- pozwala określić przybliżony kierunek promieniowania anteny
- pozwala określić przybliżoną wielkość pola w.cz. w otoczeniu stanowiska pracy operatora radiostacji
- może służyć do określenia miejsc występowania strzałek napięcia zakłócającego w linii, gdy linia promieniuje
Schemat
Schemat elektryczny falomierza przedstawiono na rysunku 1.
Opis działania i budowa
Zasadniczym elementem urządzenia jest strojony odwód rezonansowy, w skład którego wchodzi nieekranowana wymienna cewka, umieszczona na zewnątrz przyrządu, oraz kondensator obrotowy zaopatrzony w podziałkę częstotliwości. Działanie falomierza jest proste. Jeżeli obwód rezonansowy znajdzie się w polu oddziaływania energii w.cz. i częstotliwość fali będzie zgodna z częstotliwością rezonansową obwodu LC, to obwód zostanie pobudzony i dioda DG51 wysteruje wzmacniacze tranzystorowe T1 i T2. Wychylenie wskazówki mikroamperomierza będzie zależeć od wielkości energii w.cz. Dla pokrycia pasma w zakresie od 0,85 MHz do 145 MHz. nawinięto sześć wymiennych cewek w obudowach po kwarcach.
Zakresy pracy cewek:
- L1 = 0,85..2,0 MHz
- L2 = 5,0..12,0 MHz
- L3 = 11..30 MHz
- L4 = 28..80 MHz
- L5 = 54..145 MHz
Kondensator strojeniowy C=250 pF został wyskalowany dla sześciu wymiennych cewek. Układ jest zasilany baterią LR6 1,5 V i pobiera max. 2 mA. Na obudowę wykorzystano blachę aluminiową o grubości 1 mm.