Projekty SQ7JHM

Kategoria: C2017#9

Wobulator z wykorzystaniem platformy Arduino

Wersja wobulatora z wykorzystaniem platformy Arduino Mega z ekranem graficznym o rozdzielczości 480x320 pikseli. Zastosowanie Arduino umożliwiło wykonanie miernika bez projektowania i lutowania płytki z elementami SMD wysokiej skali integracji.

Zobacz więcej >>>
Kategoria: C2016#12

Wobulator

Urządzenie służące do obserwacji charakterystyk przenoszenia wszelkiego rodzaju filtrów kwarcowych, filtrów pasmowych, filtrów typu PI oraz do pomiarów charakterystyk dowolnego pasywnego czwórnika w.cz. Może służyć do pomiaru częstotliwości i doboru kwarców do filtrów, obwodów rezonansowych szeregowych i równoległych. Wykorzystywany także jako precyzyjny, sinusoidalny generator w.cz. DDS o napięciu skutecznym w.cz. 2V w całym zakresie KF. Może też służyć do wysterowania wzmacniaczy mocy podczas pomiarów. Charakterystyki obserwuje się na ekranie graficznym o wymiarach 128x64 punkty. Układ zawiera wielostopniowy tłumik na wyjściu generatora, niezbędny do dopasowania sygnału sterującego do odpowiedniego poziomu.

Zobacz więcej >>>
Kategoria: C2015#6

Miernik antenowy

Mikroprocesorowy miernik antenowy do pomiaru impedancji anteny Z oraz współczynnika dopasowania SWR. Na ekranie LCD pojawia się częstotliwość generatora wewnętrznego w zakresie od 1,6MHz do 30MHz, wartość impedancji Z, wartość współczynnika SWR oraz wskaźnik poziomu naładowania akumulatora (zużycia baterii zasilającej). Napięcia pobrane z głowicy pomiarowej są wprowadzone do wejść mikroprocesora Atmega8. Oprogramowanie miernika uwzględnia występowanie składowych impedancji zestawu antenowego oraz przesunięcia fazowe w oparciu o wykresy wektorowe. Miernik mierzy impedancję anteny w zakresie od 30ohm do 360ohm i SWR do 7. Największą dokładność miernik uzyskuje w pobliżu impedancji anteny 50ohm. Miernik charakteryzuje się prostotą układu. Koszt elementów to kwota około 80zł.

Zobacz więcej >>>
Kategoria: B2014#7

Półautomatyczny Tuner Antenowy

Urządzenie jest dodatkowym wyposażeniem transceivera i pełni rolę skrzynki antenowej pomiędzy wyjściem nadajnika a anteną. Realizuje dopasowanie impedancji zestawu antenowego do wzmaczniacza mocy. W tunerze zastosowano przekaźniki monostabilne o napięciu cewki 12V i prądzie styków 5A. Przekaźniki mają budowę kwalifikującą je do zastosowań w urządzeniach KF w. cz. W układzie zastosowano kondensatory mikowe o napięciu 500 V oraz cewki na rdzeniach toroidalnych Amidon t68-2, nawinięte drutem DNE 0,9 mm. Tuner dopasowuje impedancje anteny w zakresie od 15 do 450 omów przy mocy do 120 W. Czas dopasowania od 2 do 8 sekund. Wymagany jest sygnał sterujący o mocy min. 2 W. Zasilanie: 12V, pobór prądu: od 100 do 250 mA.

Zobacz więcej >>>
Kategoria: C2013#14

Mikroprocesorowy miernik do pomiaru SWR i mocy wyjściowej wzmacniacza

Miernik, na stałe włączony do linii, mierzy współczynnik dopasowania SWR. Po wciśnięciu przycisku podaje moc wyjściową wzmacniacza do 100W na wewnętrznej oporności bezindukcyjnej 50ohm, po czym po kilkunastu sekundach przechodzi do ciągłego pomiaru SWR. Po przekroczeniu niebezpiecznej wartości SWR miernik daje dźwiękowy sygnał alarmowy. Miernik zawiera głowicę pomiarową z opornikiem dużej mocy oraz układ z odpowiednio zaprogramowanym mikroprocesorem ATMEGA8. Na ekranie LCD 4×20 znaków wyświetlana jest wizualizacja wyników pomiarowych.

Zobacz więcej >>>
Kategoria: C2011#5

Analogowy analizator antenowy + generator sygnałowy 1,6MHz do 30MHz + miernik częstotliwości

Układ wykonany na jednym układzie scalonym + moduł cyfrowego pomiaru napięcia + moduł cyfrowego pomiaru częstotliwości.Część analizatora mierzy płynnie impedancję anteny (zestawu antenowego) w zakresie od 10ohm do 450ohm w całym paśmie KF od 1,6MHz do 30MHz. Układ posiada wbudowane: ładowarkę i akumulator pozwalający na pracę przez około 8 godzin bez zasilania zewnętrznego.

Zobacz więcej >>>